tirsdag den 9. januar 2018

Indbydelsen og tilmeldinger til NM18 er kommet

Hej med jer VMK holder NM18 i København.

vil i være med ?
jeg har lavet en mappe med alle oplysningerne i på dansk og english.

hvis i ikke kan se dem kontakt mig så sender jeg dem til jer.

Indbydelse til Nordisk Mesterskab 2018
i Vallensbæk / København


Skalamodelbåde Danmark inviterer hermed til
Nordic Championship 2018 (NC),
som arrangeres af Vallensbaek Modelskibs Klub.
Alle model sejlere i norden er velkommen til at deltage
 (i DK skal du være medlem af SD for at deltage).

Datoer for begivenhed: 20. - 22. juli 2018.

Stedet: Søen på Vallensbaekvej / Vallensbaek Torvvej, 2625 Vallensbæk.
Husk at reservere i god tid på grund af sommermånederne og færgen.
Du kan få de bedste priser, hvis du køber en pakket løsning.

Tidsplan:
Fredag ​​den 20. juli
Registrering kl. 10.00-14.00
Træning på kurset kl. 10.00-18.00
Byggevurdering kl. 14.00-18.00
NC møde om fremtiden 2-3 pers./land kl. 18,00-18,30

Lørdag den 21. juli
Møde for sejlere kl. 08.45-09.30
Åbning af NC 2018 kl. 09.30-09.45 Ved (person er en overraskelse)?
Sejlkonkurrence run1 og 2 kl. 09.45-17.30
Aften middag, hvis du er tilmeldte kl. 19,30-23,00
Skib med lys på søen kl. 23,00-24,00


Søndag den 22. juli
sejlads konkurrence løb. 3 kl. 08.30-12.30
Frokostpause (måske) kl. 12.30-13.30
Omsejlads om nødvendigt om medaljerne kl. 13,30-14,30
Præmie overrækelsen kl. 14.30-15.30 af (person er en overraskelse)?

Klasserne vi sejler i:
F2 senior med byggebedømmelsen
F2A længde fra 0-899,9mm
F2B længde fra 900-1199,9mm
F2C længde fra 1200-? Mm

F4-B senior med byggebedømmelsen

F4-C senior med byggebedømmelsen

F4-A1 længde fra 0-599,9mm
F4-A2 længde fra 600-999,9mm
F4-A3 længde fra 1000-? Mm

F4-AJ  Junior
F-DS sejler på samme kurs som de andre skibe, men uden byggebedømmelse
                                                                    skibet skal drives af en dampmotor.

                                                          F4-DK Alle ting der kan sejle eller fantasy skibe.

Regler: F2 + F4 efter reglerne fra Naviga fra 2016.


Hver deltager kan have 3 skibe - men hvis antallet af deltagende skibe er for højt (over 70), annullerer vi automatisk 3. skibet på tilmeldingen.
I bekræftelsen, der sendes ud lige efter registreringsfristen er løbet, kan du se, om vi er nødt til at annullere det 3. skib.
Hvis en deltager starter med 2 skibe i en klasse, kan deltageren "kun" vinde en  af placeringerne 1, 2 eller 3.
Af de 3 kører vil det være et gennemsnit af de 2 bedste kørsler, den værste løb vil blive slettet i det endelige resultat.
Om-sejlads vil kun ske for medaljerne placeringerne (betyder steder 1, 2 og 3)
Ved om-sejlads vil vi sejle først som sædvanligt på Naviga-banen på den rigtige vej. Hvis alle har de samme punkter, vil vi sejle det baglæns. Hvis de stadig er på samme point, får deltagerne en stol til at sidde på og så skal sejle Naviga-kurset. Hvis en vinder stadig ikke er fundet efter det – sejles der på top-bøjen indtil der findes en vinder..
Klasserne er åbne, når de er 5 skibe fra 2 lande tilmeldt.                          
Kursus: Naviga-kurset med undtagelse af port 1, som er lavet dobbelt for at give mulighed for flere sejlere på kurset på samme tid. (se kursus tegning)
Dommere: De deltagende lande selv skal udpege nogle dommere til byggebedømmelsen, ca. 2-3 pr. Nation.
Medaljer: Der vil være særlige medaljer til Nordisk Mesterskab for pladserne 1, 2 og 3 i hver klasse.
Hver deltager vil modtage et diplom.
Tilmelding:
Vi skal modtage tilmeldingsblanketten senest den 1. maj (Poststemplets dato er gyldig dato) til følgende adresse:
Thomas Reichert, Pilehavevænge 8, 2625 Vallensbæk/Danmark eller reichert@post12.tele.dk
hvis der er noget ring mig tlf.: +45 43 62 51 43 (efter kl. 17) eller mobil 24 66 51 43
Tilmelding er bindende. Og skal være på den officielle formular for NM tilmelding

Bekræftelse:   kommer i juni måned til dem som har angivet en mail adresse. Ellers se på hjemmesiden.
Vi håber også at sende en foreløbig startliste.
Gebyr:               Senior = 110,00 DKK / hvert skib,
Junior= 55,00 DKK / hvert skib.
Gebyret skal betales, når registreringsformularen sendes.
For at være junior må du ikke fylde 18 år før januar det følgende år (2019)

Betalingsmåder til: Danske Bank
Registreringsnummer.:  1551
Kontonummer:  2399865
Frekvenser: Der er ingen begrænsninger, men nogle forstyrrelser kan forekomme i 27/40 MHz båndet.
                         
Aftenmiddag:
Lørdag den. 21. Juli, Vallensbæk Modelleringsklub arrangerer en aftenmiddag til
folk, der ønsker at deltage.
Prisen er: 200,00 DKK for hver voksen og 100,00 DKK for børn under 13 år).
Dette omfatter ikke drikkevarer.
                             Menuen er:
                                                          Oksehøjreb, frikadeller, kalkunbryst, Flødestuvet kartofler,
blandet salat, brød, smør og dressing.
Som dessert er der chokoladekage med frisk frugt
Indkvartering:
Alle skal tage sig af det selv. Jeg kan informere dig om, at jeg vil bo på campingpladsen i nærheden, som er:
1. Tangeloppen Camping: https://tangloppen.dk/
2. Ishøj Strand camping: www.ishoejcamping.dk-camp.dk/
3. Rødovre camping:
https://www.dcu.dk/campingplads/dcu-copenhagen-camp-absalon
 Men jeg ved, at også i nærheden er der også andre ting
4. Ishøj: https://www.danhostel.dk/hostel/danhostel-ishoej-strand
5. Ishøj: https://www.zleephotels.com/da/hotel/ishoj/
6. Albertslund: http://www.wittrupmotel.dk/
Alle steder er kun 5 km væk fra søen.
Husk lige at book dette selv da der er mange mennesker som kommer til København
om sommeren.!
Vi ønsker dig hjertelig velkommen på Nordisk Mesterskab 2018.
Med venlig hilsen
Vallensbæk Modelskibs Klub f. Skalamodelbåde Danmark
Kasserer : Bendt Roden og

Formand: Thomas Reichert         

søndag den 31. december 2017

Hej med jer alle sammen.

Det er ved at være tid til at kikke lidt tilbage på det år som snart rinder ud.
For mig har det været et noget turbolent år.
Jeg prøvede her i oktober at blive fyret fra mit arbejde med 14 dages varsel og ikke sådan umiddelbar at kunne få noget lige med det samme. Senest 16. januar er jeg i arbejde igen.
Det har så medført, at der lige pludselig var en masse tid der skulle udfyldes med noget andet.
Jeg fandt et påbegyndt byggesæt af Billing Boat`s Mary Ann. Den har jeg bygget på siden først i oktober.
Hvis der er er nogen der vil se hvad og hvodan det går så kik på FACEBOOK og på Vejle og Omegns Modelbådsklub, videre klik på billeder og videre og klik på Mary Ann.
Jeg tror at der måske er nogen der kan bruge det til noget.
Der er næsten 300 der følger det jeg laver.
Dette har fået mig til at overveje om det måske var noget vi skulle bruge her i Skalamodelbåde Danmark.
Det kan vi jo tage op til generalforsamlingen.
Her til sidst, rigtig godt nytår til jer alle sammen, vi ses i det nye år.


torsdag den 21. december 2017

God Jul og Godt Nytår

Vi ses igen til GF i Esbjerg.

på bestyrelsens vegne

ThomasR

søndag den 17. december 2017

Hermed indkalder vi til 
den Ordinær Generalforsamlingen Lørdag den 27.01.2018 til kl. 13.00
adressen: Novrup skolen
 SDR. Novrupvej 20, 6705 Esbjerg Ø
Dagsorden:

                   1. Valg af dirigent, stemmetæller og referent.
                   2. Formandens beretning.
                   3. Kassereren aflægger revideret regnskab.
                   4. Budget og kontingent.
                   5. Behandling af indkomne forslag: ingen p.t.
                   6. Valg af Kasserer: Bendt Roden
                   7. Bestyrelsesmedlemmer og suppleanter.
                               bestyrelsesmedlem: Flemming Hagen og 
                                                                Thomas Reichert (ønsker ikke genvalg)
                               suppleant: nye valg af en Suppleant...vi har glemt en sidste år
                   8. Valg af revisor og -suppleant
                                revisor: Mogens Pedersen,
                                revisor suppleant: Ole Erlandsen
                   9. Eventuelt.


På bestyrelsens vejene
Thomas Reichert

torsdag den 10. august 2017

DM 2017 Startliste er kommet

Hej med jer,

Se lige startlisten for i år 2017

Startliste som man kan downloade

eller her:

0 / opv Thomas Reichert VMK Martha Lerche 605 190 2,4 opv.
1. Filip Larsen SJMK Flyvefiksen 1080 180 2,4 F4-A Junior
2. Jan Frederiksen VMK Lizzy 490 165 2,4 F4-A1
3. Claus Fassel VMK Marian 740 240 2,4 F4-A2
4. Mai Kristensen EMK Kadett 550 160 2,4 F4-A Junior
5. Tobias Hundebøll EMK Alex 720 215 2,4 F4-A Junior
6. Jakob Rasmussen RC Bornholm Samson 2 900 200 2,4 F4-A Junior
7. Topper Vand VMK Dolly 560 165 4 F4-A Junior
8. Filip Larsen SJMK Polar 900 200 2,4 F4-A Junior
9. Mai Kristensen EMK Samson   610 170 2,4 F4-A Junior
10. Tobias Knudsen RC Bornholm Marie 700 240 2,4 F4-A Junior
11. Victoria Hundebøll EMK Samson II 900 210 50 F4-A Junior
12. Jakob Rasmussen RC Bornholm Speedy 720 185 2,4 F4-A Junior
13. Topper Vand VMK Tutti 360 115 4 F4-A Junior
14. Filip Larsen SJMSK Pollux 354 133 2,4 F4-A Junior
15. Christian Krogsgaard HMSK Krabbe 390 125 2,4 F4-A1
16. Ole Knudsen VMK Junior 570 180 2,4 F4-A1
17. Bendt Roden VMK Kadet II 535 160 2,4 F4-A1
18. Jørgen Olsen VMK Bugsier 32 564 174 2,4 F4-A1
19. René Winther VMK Emile Robin 605 190 2,4 F4-A1
20. PeerJan Hansen VMK Banckert 650 190 2,4 F4-A2
21. Filip Larsen SJMSK Envoy 1108 248 2,4 F4-A Junior
22. Bo Søndergaard HMSK MAS 560 140 2,4 F4-A1
23. Mathias Larsen SJMSK Pollux 358 114 2,4 F4-A1
24. Michael Kristensen EMK US Coast Guard 740 200 2,4 F4-A1
25. Jean Claude Guinot VMK Emile Robin 605 190 2,4 F4-A1
26. Mogens Krohn VMK Mary Ann 550 160 2,4 F4-A1
27 / opv. Thomas Reichert VMK Martha Lerche 605 190 2,4 opv.
28. Christian Krogsgaard HMSK Fairplay 740 250 2,4 F4-A2
29. Mikael Rasmussen RC Bornholm Samson 2 900 200 2,4 F4-A2
30. Erik Larsen SJMSK Smit Nederland 870 270 2,4 F4-A2
31. Casper Knudsen RC Bornholm Marie 700 240 2,4 F4-A2
32. Ole Knudsen VMK US Coast Guard 730 220 2,4 F4-A2
33. René Winther VMK Tut 2 580 180 2,4 F4-A1
34. Bendt Roden VMK WSP 10 775 200 52 F4-A2
35. Christian Krogsgaard HMSK Badekar 440 225 2,4 F4-DK
36. Johnny Hansen VMK US Coast Guard 720 220 2,4 F4-A2
Deltager Klub Skibsnavn Længde Bredde 1. K Klasse
37. Kurt Elleby VMK Amanda 701 201 2,4 F4-A2
38. Erik Larsen SJMSK Bugsier 3 810 203 2,4 F4-A2
39. Bent Immertreu VMK Karl II 730 235 2,4 F4-A2
40. Lars Ib Giese VMK Neptun 847 142 19 F4-A2
41. PeerJan Hansen VMK Seven 700 200 2,4 F4-A2
42. Mathias Larsen SJMSK Bugsier 3 810 203 2,4 F4-A2
43. René Winther VMK Vega 1100 265 2,4 F4-A3
44. Casper Knudsen RC Bornholm Marie 2 900 320 2,4 F4-A2
45. Johnny Hansen VMK Ellen 720 130 2,4 F4-A2
46. Christian Krogsgaard HMSK Nordkap 1310 305 2,4 F4-A3
47. Mikael Rasmussen RC Bornholm Speedy 720 185 2,4 F4-A2
48. Bo Søndergaard HMSK Elbehafen 898 281 2,4 F2-A+C
49. Ole Knudsen VMK Fauda 1100 180 2,4 F4-A3
50. Bendt Roden VMK Bremen 9 1015 290 52 F4-A3
51. Erik Larsen SJMSK Envoy 1108 248 2,4 F4-A3
52. Carsten V. Jensen VMK Thor 915 215 2,4 Damp
53. Jean Claude Guinot VMK Allodola 740 200 2,4 F4-DK
54. Michael Kristensen EMK Hidria Secundo 1040 250 2,4 F2-B
55. Michael Hundebøll EMK Renown 970 212 2,4 F2-B
56 / opv. Thomas Reichert VMK Martha Lerche 605 190 2,4 opv.
57. Christian Krogsgaard HMSK Søbjørnen P512 1010 275 2,4 F2-B
58. Ole Knudsen VMK Thurø 820 190 2,4 F2-A+C
59. Bo Søndergaard HMSK Svitzer Mjølner 1010 386 2,4 F2-B
60. René Winther VMK Admiral 1010 240 2,4 F4-A3
61. Michael Kristensen EMK Y311 1540 255 2,4 F2-A+C
62. Bendt Roden VMK PT-596 700 185 2,4 F4-B+C
63. Christian Krogsgaard HMSK And 390 170 2,4 F4-DK
64. Carsten V. Jensen VMK Fru And 380 170 2,4 F4-DK
65. Erik Larsen SJMSK Barbie 405 220 2,4 F4-DK
66. Michael Hundebøll EMK Torben 730 225 90 F4-B+C
67. Bo Søndergaard HMSK Søbjørn 1210 313 2,4 F2-B
68. Ole Knudsen VMK Absalon 1370 290 2,4 F4-B+C
69. Thomas Thomsen VOM Jofree 775 190 58 F4-B+C
70. Jean Claude Guinot VMK Vedette Rapid DV15 550 155 2,4 F4-DK
71. Bent Immertreu VMK Vivian 830 250 2,4 Damp
72. Christian Krogsgaard HMSK African Queen 730 220 2,4 Damp
73. Carsten V. Jensen VMK Svanen 930 275 2,4 Damp

så er der også 6 sejlskibe som sejler lørdag eftermiddag.
hilsen
thomas

p.s. er der noget kontakt mig på thomas@vmk-rc.dk

søndag den 4. juni 2017

NM 2018 I Vallensbæk

Hej med jer,

Jeg har talt en del med svenskerne, normand og finnerne.
De kan/ønsker ikke at holde dem så det bliver igen i DK
denne gang hos Vallensbæk Modelskibs Klub som også holder deres 35 års jubilæum.

Dato: er fra fredag den 20.juli til søndag den 22.juli 2018 i vores regnvands bassin i Vallensbæk.
indbydelser sendes ud i december 2017 og er på nettet lige før jul 2017.
Man kan kun deltage med max. 3 skibe til dette NM.

se mere her indbydelsen og tilmeldingen

Har du spørgsmål kan du kontakte mig på thomas@vmk-rc.dk
hilsen
Thomas R.

lørdag den 7. januar 2017

Indkaldelse til Generalforsamlingen. Husk!!!!

Hermed indkalder vi til
den Ordinær Generalforsamlingen Lørdag den 28.01.2017 til kl.13.15
adressen: Stamholmen 193E, 2650 Hvidovre.
Dagsorden:

                   1. Valg af dirigent, stemmetæller og referent.
                   2. Formandens beretning.
                   3. Kassereren aflægger revideret regnskab.
                   4. Budget og kontingent.
                   5. Behandling af indkomne forslag: ingen p.t.
                   6. Valg af formand: Thomas Thomsen
                   7. Bestyrelsesmedlemmer og suppleanter.
                               bestyrelsesmedlem: Sune Nielsen,
                               suppleant: Christian Krogsgaard,
                   8. Valg af revisor og -suppleant
                                revisor: Ole Knudsen,
                   9. Eventuelt.

Hvis i ønsker at spise med os kl.12.30 frokost (4 styk smørrebrød) dette koster 50,-kr.
SD giver, øl, sodavand og kaffe.
Det kræver dog  at du melder dig til hos mig: thomas@vmk-rc.dk .
ThomasR, Steen Høj, Esbjerg x4, 3x fra Kolding,Bent I,

for dem som er ryger er der udenfor masser af plads, der må ikke ryges indendørs.

På bestyrelsens vejene
Thomas Reichert